Ожина кримська або таврійська
Rubus tauricus
Склад:
В ягодах ожини міститься значна кількість клітковини, органічні кислоти, глюкоза (2,88-3,64%), фруктоза (3,12-3,24%), сахароза (0,35-0,58%), вітаміни групи В, вітаміни С, А, Е, пектинові, ароматичні, дубильні і азотисті речовини, солі калію, мідь, марганець, фосфор, залізо.
У листках містяться флавоноїди, танін, дубильні речовини, яблучна, молочна, щавлева і винна кислоти, інозит, аскорбінова кислота (80-270 мг%), каротин, фітонциди;
В насінні - жирна олія (12,9%).
Показання: ожина широко застосовується як в'яжучий, кровоспинний, жарознижуючий, протизапальний, заспокійливий, ранозагоювальний, сечогінний, глистогінний, кровоочисний засіб.
Екстракт листя ожини має виражену противірусну дію відносно вірусу герпесу.
Ожина застосовується в народній медицині при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, бронхіти, трахеобронхіти, пневмонії, грипі, захворюваннях нирок, печінки, гастритах, ентероколітах, проносі, анемії, захворюваннях суглобів, шлункових кровотечах, підвищеній нервовій збудливості, а також при задишці, гіпертонії і атеросклерозі.
Подрібнене листя прикладають до лишаям, виразок і гнійних ран.
Поліпшенню обміну речовин і складу крові сприяє тривалий прийом чаю з листя ожини.
Свіжі плоди і сік плодів є відмінним полівітамінним загальнозміцнюючим засобом, що використовуються при авітамінозах і як легке проносне.
Ягоди ожини у вигляді чаю рекомендуються як заспокійливий і загальнозміцнюючий засіб, особливо в період клімаксу. Ягоди ожини регулюють діяльність кишечника, покращують його перистальтику, а недостиглі надають дезінфікуючий, протипроносний дію.
Ефективним засобом є настій квіток і відвар гілок і коренів при ангіні (приймають всередину і полощуть горло) і хворобливих менструаціях.
Чай з сухих листя ожини корисний при нервовому перенапруженні.
Чай з листя ожини, чорної смородини, суниці, м'яти, меліси, взятих у рівних співвідношеннях, приймають по 1 склянці три рази в день як приємний тонізуючий напій.
Відвар з коренів ожини використовують як сечогінний засіб.
При цукровому діабеті рекомендують приймати ожину разом з корою ясена, травою хвоща, коренем валеріани в рівних частинах.
У Болгарії для внутрішнього вживання готують і ожиновий чай. Листя попередньо кладуть у скляний або емальований посуд і тримають їх там, поки вони не зав'януть і не стануть чорними. Потім їх висушують на відкритому повітрі. Приготований з них чай смаком і ароматом дещо нагадує звичайний. Свіжі плоди ожини вживають в їжу, вони добре переносяться хворими. В свіжому і сушеному вигляді ягоди ожини використовуються для приготування варення, сиропів, настойок, прохолодних напоїв, желе, пастили і компотів.
Застосування:
- приготування настою (1): 1 ст. л. листя ожини заливають склянкою окропу і настоюють 2-3 години. Потім настій проціджують і п'ють по півсклянки 3-4 рази на лінь за 20 хв до їжі при легких шлункових кровотечах, гастриті і діареї.
- приготування настою (2): 1 ст. л. листя заливають склянкою киплячої води, настоюють 15 хвилин і проціджують. П'ють при легких шлунково-кишкових розладах, простудних захворюваннях і як загальнозміцнюючий засіб.
- приготування настою ягід: 2 ст. л. сухих ягід залити склянкою окропу, настоювати 10-15 хв.
- отвар: 1 ст. ложка корней на 500 мл кипятка, варить 10 минут, процедить. Пить по 1/2 стакана 4 раза в день до еды.
- настой: 2 ст. ложки сушеных плодов на 200 мл кипятка, настаивать 15- 20 минут. Принимать по 2-3 стакана в течение 1-2 часов как потогонное средство.Порошок из сушеных плодов используется при поносе у детей: дают по 1/2 ч. ложки 3 раза в день, подсластив сахаром.
- настій: ожина - 2 частини, календула лікарська - 1 частина. 4 ч. ложки суміші наполягати 10 хвилин на склянці окропу. Пити по 1/4 склянки 4 рази на день до їжі як протигнильний, проносного, поліпшує перистальтику кишечника, усуває печію і лікуючого катари кишечника кошти.
- настій: листя ожини - 5 частин, маренка запашна - 4 частини, чебрець звичайний - 2 частини, пустирник п'ятилопатевий - 4 частини, сухоцвіт болотна - 3 частини. 1 ст. ложку суміші на 1 склянку окропу, настоювати 10 хвилин і пити по 3 склянки на день при підвищеній нервовій збудливості (особливо істеричних припадках).
- настій: ожина - 5 частин, маренка запашна - 4 частини, пустирник п'ятилопатевий - 4 частини, сухоцвіт болотна - 3 частини, квітки глоду криваво-червоного - 2 частини. 1 ст. ложку суміші на 1 склянку окропу, настоювати 10 хвилин. Пити по 1/4 склянки 4 рази на день при патологічному клімаксі.
- настій: 50 г листя на 1 л окропу. Використовувати для полоскань, примочок і спринцювань.
.
Основні | |
---|---|
Виробник | Союз Афган |
Країна виробник | Україна |
- Ціна: 25 ₴