Ribes nigrum
Сімейство крыжовниковые
Містить в листі терпеновый спирт, феноли, ефірне масло, вітамін С; у ягодах містить ефірну олію, каротин, вітаміни С, В1,В2, Р, кверцетин, ізокверцетін; фарбувальні речовини групи антоциана, пектинові і дубильні речовини і їх глікозиди; органічні кислоти (фосфорну, бурштинову, саліцилову, виннокам'яну, лимонну, яблучну), цукру.
Плоди і листя мають загальнозміцнюючу, сечогінну, в'яжучу, протизапальну і потогінну дію. В якості вітамінного кошти застосовується при гіпо - і авітамінозі, астенії, недокрів'ї, для поліпшення апетиту.
Листя і плоди смородини входять до складу вітамінних зборів.
У народній медицині листя і плоди призначають при ревматизмі, хронічних шкірних хворобах, подагрі, туберкульозі, запаленні лімфатичних залоз, хворобах шлунка, кишечника, печінки і нирок. Плоди і листя чорної смородини використовують як у народній, так і в науковій медицині.
Нирки і листя чорної смородини застосовують як сечогінний, дезінфікуючий засіб при сечокам'яній хворобі, пієлонефритах і циститах, ревматизмі і подагрі; лікування настоєм листя рекомендується проводити курсами.
Настої листя і бруньок мають потогінну дію і ефективні також при коклюші і захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Крім того, ранньою весною листя можуть служити джерелом вітамінів. Листя чорної смородини входять до складу вітамінних зборів.
Відвар гілок, бруньок і листя у вигляді ванн і примочок рекомендують при дерматитах, ексудативному діатезі.
Плоди чорної смородини застосовують при гіпо - і авітамінозах, недокрів'ї, як загальнозміцнюючий засіб при важких хронічних захворюваннях, а також як лікувальний і профілактичний засіб при гіпертонічній хворобі і атеросклерозі.
Їх використовують у свіжому вигляді або у вигляді відвару або настою сухих плодів.
Свіжий сік п'ють при гастритах, викликаних зниженою кислотністю шлункового соку і при сильних головних болях.
Сік ягід, розведений водою, використовують для полоскання при ангінах і запальних захворюваннях порожнини рота.
Сухі плоди входять до складу вітамінних зборів разом з плодами шипшини.
Показання: гіпертонічна хвороба, діарея, простудні захворювання, лихоманка, осиплість голосу, авітаміноз, болі в суглобах, ревматизм, подагра, остеохондроз, камені в сечовому міхурі, затримка сечі, діатез, геморагічний діатез, ахілія, ентероколіт, бронхіт, авітаміноз, недокрів'я, діабету, ангіна.
Протипоказання: гастрит, виразка - з підвищеною кислотністю шлункового соку - шлунка або дванадцятипалої кишки .
Застосування:
- настій: 2-3 столові ложки листя настоюють з двома склянками окропу (добова доза).
- ягоди чорної смородини влітку перетирають із цукром ( на 1 кг ягід —1,5—2,0 кг цукру), вживають замість варення.
- приготування настою листя: 1 -2 чайні ложки (з верхом) листя чорної смородини заливають склянкою холодної води, повільно нагрівають до кипіння і відразу проціджують. 2-3 чашки в день - дозування при набряках, затримці сечі і ревматизмі.
- приготування відвару для ванн: 50 г суміші листя, тонких гілок і нирок заливають 1 л гарячої води і кип'ятять 10 хв. Це кількість відвару використовують для однієї ванни.
- приготування відвару ягід: 2 ст. л. сухих ягід заливають склянкою гарячої води, кип'ятять 10 хв, настоюють 30 хвилин і проціджують. Приймають по 1 ст. л. 4 рази на день до їди. Курс лікування - 3 тижні.
- 2 ст. л. ягід на 1 склянку води, довести до кипіння, кип'ятити на слабкому вогні 10 хв, настоювати 30 хв, процідити. Приймати по 1-2 ст. л. 4-5 разів на день як сечогінний, потогінний, протизапальний засіб.
- 2 ч. л. суміші в рівних кількостях чорної смородини, чорниці звичайної і бузини бородавчастої на 1 склянку окропу, настоювати 1 ч. Застосовувати вранці та ввечері як загальнозміцнюючий засіб після перенесених важких інфекційних захворювань і весняної слабкості, хронічних перевтомі.
Основні | |
---|---|
Виробник | Союз Афган |
Країна виробник | Україна |
- Ціна: 35 ₴